Den kortärmade V-ringade unisex-T-shirten Balfour av ekologiskt OCS-material är ett snyggt och bekvämt val. Den är tillverkad av 95 % ekologisk bomull och är mjuk att ta på, medan 5% elastan ger en stretchig passform. Tygvikten på 200 g/m² ger plagget en slitstark känsla av hög kvalitet. Varje bit har en spårare från Aware, vilket säkerställer full transparens i dess ansvarsfulla produktionsresa.
0,89 kg
| Minsta antal vid order | Produkten kan beställas i färre antal men en avgift kan då tillkomma |
| Green Points | 49 |
| CO2-avtryck | 0,89 kg |
| Modell | None |
| Ursprungsland | BANGLADESH |
| Material | Single jersey av 5% Elastan och 95% Ekologisk bomull, 200 g/m2 |
| Förpackning | 50st |
| Bruttovikt | 9,7kg |
| Vikt | 8,2kg |
| Förpackning | 50x35x25cm |
| GTIN / EAN | 8713159747529 |
| GPSR-Information | PF Concept International Coöperatief U.A. 2371 DX Roelofarendsveen The Netherlands PF Concept UK Neptune House Sycamore Trading Est Squires Gate La Blackpool FY4 3RL United Kingdom E-post: http://www.pfconcept.com/contact/ |
| Certifikat | OEKO-TEX®BSCI |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. Tryckkostnad förutsätter ett tryckfärdigt original. |
| S | 299 |
| M | 448 |
| L | 347 |
| XL | 195 |
| 3XL | 50 |
| 3XS | 50 |
| 4XS | 50 |
| XXS | 50 |
| XS | 100 |
| XXL | 100 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 89,00 kr
Från 49,00 kr
Från 89,00 kr
Från 49,00 kr